Режим Путіна розчиниться в повітрі за однієї умови – Слава Рабинович

Про те, які санкції США загрожують Росії за отруєння Скрипалів у Британії, з чого складається і чому не розколюється оточення Володимира Путіна і за якої умови кремлівський режим “розчиниться у повітрі”, в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ розповів російський фінансист і блогер Слава Рабинович. 

– У США відбулися проміжні вибори в Конгрес, майже паралельно Держдепартамент Сполучених Штатів доповів Конгресу, що до 6 листопада Росія не виконала вимоги Вашингтона у зв’язку із законом про хімічну зброю, і веде консультації із законодавцями щодо введення в дію другого пакету санкцій проти режиму Путіна. Тому цікаво, що, на Ваш погляд, буде в цьому другому пакеті?

– У законі, де прописаний другий ешелон санкцій, які настають після перших у разі невиконання стороною-порушницею умов – а всім було зрозуміло, що сторона-порушниця не виконає ці умови – дуже широке трактування можливих санкцій. Це дає свободу маневру для президентської адміністрації США. Зараз Трамп і його адміністрація визначатимуть, які саме санкції будуть введені другим ешелоном.

Я думаю, що буде більш м’який сценарій санкцій для Путіна. Тому що наприкінці 2018 року ні в кого немає сумнівів, що Трамп є агентом Путіна. Допомога, надана Путіним Трампу на виборах президента США, незаперечна. Якого роду там домовленості, цього ми точно не знаємо. Але ми знаємо слова Трампа під час його передвиборної кампанії – і про зняття санкцій, і про окупований Крим як російську територію, і, можливо, на той момент велися розмови про розчленування України на західну та східну частини. При цьому, за початковим планом, Росія анексувала би східну частину. Згадайте все те, що документально відомо – всі висловлювання Трампа з цих питань під час його передвиборної кампанії.

Але факт самої змови був розкритий, що зв’язало руки Трампу відносно виконання домовленостей з Путіним. У цій тактичній ситуації Путін навіть програв, оскільки через це Трамп зв’язаний інститутами США ще більше, та й упередженістю. Якби Трамп почав виконувати свої домовленості, то був би не просто імпічмент, а все загрожувало би судом і тюремним терміном. Але в рамках того, що Трамп може, без чіткого виконання домовленостей у всій повноті – це якимось чином замортизувати, пом’якшувати дійсно неприємні для Путіна речі. Тому я думаю, що ці санкції за шкалою від 0 до 10 будуть десь на 3. Щоб не сильно впадала в очі м’якість, але і не сильно било по Кремлю. Тому, на мій погляд, заборони на інвестування в російські державні облігації не буде, але, як мені здається, для російського державного банківського сектора будуть все ж наслідки, скажімо так, середньої тяжкості.

– А як самі вибори, що тільки-но відбулися, впливають на ситуацію?

– Трамп втратив контроль над нижньою палатою Конгресу – Палатою представників. Там лежало багато законопроектів, включно із законопроектами щодо введення «пекельних санкцій» (американські сенатори, автори “Акту про захист американської безпеки від кремлівської агресії”, використовували вираз «пекельні санкції», розповідаючи про поставлені ними цілі. Так, сенатор Ліндсі Грем у своїй заяві зазначив, що це будуть “пекельні санкції”. Серед заходів, запропонованих сенаторами, заборона на проведення операцій в США для найбільших російських банків, включно зі Сбербанком, що фактично означає заборону на використання долара цими фінансовими інституціями. Крім того, є ще законопроект Марко Рубіо і низки сенаторів США, – НП). Ці законопроекти не були десь під сукном, вони не розглядалися активно тільки з однієї причини – не вистачило часу, коли ці законопроекти були внесені, це збіглося з підготовкою до проміжних виборів і передвиборними кампаніями конгресменів. Тепер ці законопроекти, згідно з процедурою, юридично обнуляться на початку 2019 року, але будуть внесені знову, швидше за все, в ще жорсткішому вигляді.

Розмовляючи з людьми, які знають і розуміють, що відбувається всередині стін Конгресу, я можу говорити про те, що ще жорсткіші законопроекти будуть не тільки внесені, але частина буде ухвалена, вони стануть законами США. З цієї точки зору, незалежно від волі Трампа, 2019 рік для путінського ОЗУ буде надзвичайно складним з точки зору посилення режиму санкцій.

– Що робитиме Путін зі своїм оточенням, як його стабілізувати і чому воно досі не розкололося?

– Якщо ми говоримо про великих бізнесменів, то це дуже боягузлива спільнота, яка разом ніколи й не була. Вони «розкололися», але тільки не від Путіна, як тільки почали потрапляти в список Forbes. Якщо ви пам’ятаєте, коли в липні 2003 року заарештували Платона Лебедєва і в жовтні 2003 року Михайла Ходорковського, то велика кількість російських олігархів публічно «припали» до начищеного черевика Путіна і почали його лизати, питаючи, дивлячись на нього знизу, що їм потрібно зробити, щоб не потрапити до в’язниці як Ходорковський. Лідером «припадання до черевика» був Володимир Потанін, але не він один. Схожі коментарі ми чули від Дерипаски, Євтушенкова та багатьох інших.

В цих людей все просто з логікою, і їх можна зрозуміти. Їхні активи стратегічно можна поділити на два типи: нажиті відносно чесною працею і абсолютно нечесно. До другого типу належить підрозділ активів, які «дали потримати», щоб віддавати більшу частину на потреби Путіна та його ОЗУ, водночас набиваючи собі кишені за те, що ці активи номінально тримаються на них. Тим не менш і відносно чесні активи, і нечесні активи не відрізняються одні від одних з точки зору захищеності «прав власності». Путін може відібрати все і посадити до в’язниці будь-якого російського олігарха. І це все триває, починаючи з Гусинського і Ходорковського, кожен рік і місяць. Починаючи від них і продовжуючи Пугачовим, Євтушенковим, братами Магомедовими тощо. Тут навіть справа не у повстанні проти Путіна окремих олігархів, бо названі мною люди не повставали проти Путіна. Просто ті, хто не розділив долю Ходорковського або братів Магомедових, вони просто сидять зараз тихо і думають, як не втратити те, що в них зараз досі є. Це тактика всіх так званих олігархів, які потрапляють у Forbes до числа 500 найбільших бізнесменів.

Але є ще одна категорія, вона теж у списку Forbes, але це просто ватажки путінського ОЗУ, які з тієї чи іншої причини сидять на активах. Це люди типу Ігоря Сечіна, який контролює вкрадений колишній «Юкос» у складі «Роснефти» та всі грошові потоки цієї так званої «держкомпанії», або це Олексій Міллер, який дерибанить активи «Газпрому». Сюди можна віднести будь-якого іншого “найманого менеджера”, який поставлений пиляти державну монополію або держкомпанію, від РЖД, ВТБ, Сбербанку та Аерофлоту до псевдовисокотехнологічного Роснано.

Ще один підвид злодіїв, його описують загальними іменами у множині: ротенберги, ковальчуки, тимченко або, якщо хочете, хоч і неправильно, тимченки. Це путінські шістки та дружки дитинства, усілякі ролдугіни, це все власники банківських рахунків і активів, які є фронтменами. Вони, якщо говорити сленгом, «фронтять» за Путіна. Грубо кажучи, Путін пояснює їм: ти будеш робити це і це, а тобі 10 відсотків від того, що на тебе оформлено – воно особисто твоє. Не треба напружуватися і щось вигадувати, все зроблять за тебе. Це десь так працює. Серед цих людей навіть питання про розкол еліт ставити нелогічно. Ці люди, якщо Путін йде на лаву підсудних, а він туди йде, якщо виходить з Кремля живим, вони йдуть за ним.

– Після підвищення в Росії пенсійного віку, підвищення ПДВ, продовження заморожування пенсій на що чекати простим людям?

– На що чекати простим людям, було сказано наступного дня після того, що в путінській Росії називається президентськими виборами. Наступного дня після затвердження ЦВК Путіна як президента, що антиконституційно не лише в березні 2018, але було неконституційно ще в березні 2012 року, було дано відповідь – пенсійна афера. Це афера, бо це ніяка не реформа, а ще це підвищення ПДВ і всі інші ініціативи щодо вилучення грошей у населення. На жаль, не мною винайдено, хоч я і ввів кілька термінів у 2014 році, включаючи термін «бетонна стіна», і ввів в широке обговорення слово «токсичність», але от вислів «люди – це нова нафта» ввів не я. Ось і відповідь на ваше запитання. Можна гадати, що вони зроблять, але знаючи те, що вони вже зробили, список можливих дій нескінченний. Інше питання: як довго 140 млн баранів продовжуватимуть жувати сирозамінник під назвою «сирний продукт», дозволяти приблизно 1 тисячі бандитів-окупантів знищувати самих цих баранів і їхню країну.

Хтось може запитати: а як же я сам, як же вбитий Борис Нємцов, як бути з іншими людьми, які борються з цією системою, це теж барани? По-перше, я виходив з цифри 140 млн людей, залишаючи близько 6 млн для тих, хто не барани. Щоправда, із застереженням, що населення Росії 146 млн, хоча особисто я в точність цієї цифри не дуже вірю. Я не здивуюся, якщо реальне населення буде набагато меншим. Але все одно тих, хто не барани, недостатньо, щоб припинити цей грабунок та знищення Росії цими окупантами. Потрібно, щоб люди прокинулися, вийшли у складі 2, 3, 4, а краще 5 мільйонів на вулицю.

У Києві вийшов один мільйон людей, у Москві в 1991 році вийшов один мільйон людей. У такій великій країні, як Росія, може вийти 5 млн осіб у сукупності, в багатьох містах. Якщо вони вийдуть, то не просто будуть скандувати, що ми тут влада, повторюючи те, що написано в Конституції, їм навіть скандувати нічого не потрібно. Путінське ОЗУ розчиниться в повітрі. З терміналу приватної авіації аеропорту «Внуково» приватні літаки злітатимуть не кожні 30 хвилин, а кожні 30 секунд, і за один день путінського ОЗУ не стане. Хотілося б, щоб вони не всі встигли втекти на своїх приватних літаках, і щоб ватажки були затримані, заарештовані і засаджені на лаву підсудних. Але до цього і для цього потрібні 5 млн на вулицях російських міст.

Продовження інтерв’ю читайте на НАРОДНІЙ ПРАВДІ найближчими днями.

Олександр Куриленко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.